Dzieci i młodzież, podróżujące bez opieki krewnych i innych osób bliskich, narażone są na szczególne niebezpieczeństwo. Wiele z nich podczas podróży doświadczyło traumy i przemocy, w tym także gwałtów, część jest ofiarami handlu ludźmi, wiele już w kraju pochodzenia było ofiarami traumy związanej z migracją, separacją od rodziny, przemocą lub zaniedbaniem.
W Polsce trafiają do domów dziecka i innych placówek opiekuńczo-wychowawczych, które – niekiedy mimo najszczerszych chęci – nie są przygotowane do opieki nad młodą osobą, nieposługującą się językiem polskim (a jedynie, na przykład, arabskim, somalijskim, farsi czy francuskim), pochodzącą z innego kręgu kulturowego, po doświadczeniu traum wojennych, gwałtów, będących ofiarami handlu ludźmi.
Nasza opieka, prowadzona w ścisłej współpracy z placówkami, w których przebywają nieletnie osoby uchodźcze, polega na zapewnieniu wsparcia psychologicznego, dostępu do odpowiedniej opieki zdrowotnej, poprawę warunków bytowych i edukacyjnych w placówkach, zapewnienie pomocy prawnej, tłumaczeniowej, kontaktu z bliskimi.
Projekt współfinansowany przez Komisję Europejską w ramach Projektu „Building Bridges – Civic Capital in Local Communities”, realizowanego ze środków programu CERV finansowanego ze środków Komisji Europejskiej w ramach programu „Obywatele, Równość, Prawa i Wartości” na lata 2021 – 2027